Την έκπληξη πραγματοποίησε στο κύπελλο Γαλλίας η Μπουλόν (ομάδα από την κατηγορία-Pro B), αποκλείοντας την Στρασμπούργκ ( στην βαθμολογία της 1ης κατηγορίας-Pro A) εντός έδρας, με 88-86. Στον άλλο προημιτελικό, μεταξύ της Βιλερμπάν και της Ροάν, επικράτησε χωρίς πρόβλημα εκτός έδρας, η πρώτη, με 76-63.

Η Στρασμπούργκ πήρε την πρωτοπορία στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (17-23 1η περίοδο) για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη, με 3 πόντους (44-47). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν την πολύ καλή τους εμφάνιση ( στην βαθμολογία της Pro B) και έκλεισαν την περίοδο πίσω στο σκορ, με 59-62. Στην περίοδο ήρθε η υπέρβαση από τους παίκτες της Μπουλόν, καταφέρνοντας να πάρουν την μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου, απέναντι στο μεγάλο φαβορί!

Από τους νικητές ξεχώρισαν, ο Βαρ (17π.), ο Κάνινγκαν (16π.) και ο Μπα (15π.), ενώ για τους  φιλοξενούμενους καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αζίνκα, σημειώνοντας 31 πόντους (11/16 δίπ.) και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ, σε 25′.

Στο άλλο παιχνίδι των προημιτελικών, η Βιλερμπάν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της από το ξεκίνημα του αγώνα (11-18 1η περίοδο, 29-38 ημίχρονο). Στην επανάληψη, διεύρυνε και άλλο την διαφορά, για το συν 18 της περιόδου (39-57), φτάνοντας με ευκολία στο τελικό 63-75 και την πρόκριση.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Τζάκσον με 18 πόντους σε 31′ συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους ο Στίβεν με 16 πόντους σε 23′.

Στις 26 Μαρτίου θα διεξαχθεί ο τελευταίος προημιτελικός μεταξύ Σοργκ και Παρί και ο νικητής θα προκριθεί στα ημιτελικά (09/04), όπου περιμένουν η Ναντέρ (είχε αποκλείσει την Λιμόζ του Παναγιώτη Γιαννάκη), Βιλερμπάν και Μπουλόν.

Ο μεγάλος τελικός θα πραγματοποιηθεί στο Παρίσι,Μαΐου.