Η Καντού πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με 77-66, εναντίον της Ρόμα στον 5ο ημιτελικό της σειράς, κάνοντας το 3-2 στις νίκες! Οι φιλοξενούμενοι, ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και τώρα το μόνο που απομένει είναι να κερδίσουν στην έδρα τους, το 6ο παιχνίδι της σειράς (Τρίτη 04/06 21:00), για να βρεθούν στον τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος!

Οι δύο ομάδες, ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου να τις βρίσκει ισόπαλες, 19-19. Στην περίοδο, οι παίκτες της Καντού ανέβασαν την απόδοση τους, για το 33-38 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι διεύρυνε κι άλλο την πρωτοπορία της, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 9 πόντους , βάζοντας τις βάσεις για το σημαντικό “διπλό” (44-53 3η περίοδος). Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την Ρόμα να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 2-3 στις νίκες (77-66 τελικό).

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές, ο Πιέτρο Αραντόρι με 18 πόντους (2/10 δίπ., 3/4 τρίπ., 5/6 β.), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 33’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Λίονεν Μάαρτερν με 13 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Άλεξ Τάιους πρόσθεσε άλλους 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Φιλ Γκος (4/11 δίπ., 2/4 τρίπ., 4 ριμπ.) και ο Τζόρνταν Τέιλορ (5/9 δίπ., 1/3 τρίπ., 1/2 β., 3 ριμπ., 2 ασ.) με 14 πόντους αντίστοιχα. Ακολούθησε ο Μπόμπι Τζόουνς πραγματοποιώντας νταμπλ – νταμπλ, με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.