Μεγάλο “διπλό” για την Μπάμπεργκ, η οποία κέρδισε την Όλντενμπουργκ, με 63-61 και έκανε το 2-0 στη σειρά! Οι γηπεδούχοι καλύτεροι στο 1ο ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν μεγάλη διαφορά (40-26 ημίχρονο), για αντεπιτεθεί η Μπάμπεργκ στο 2ο (4-16 επιμέρους σκορ στην περίοδο) και να φτάσει στην σημαντική νίκη! Επόμενο παιχνίδι στην έδρα της Μπάμπεργκ, την Κυριακή 16/06 στις 17:05.

Αναλυτικά, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και στα πρώτα λεπτά του αγώνα πήραν το προβάδισμα, για το 24-16 της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, η υπεροχή των παικτών της Όλντενμπουργκ συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα η διαφορά να διευρυνθεί (40-26 ημίχρονο). Στην επανάληψη, η Μπάμπεργκ ξεκίνησε την μεγάλη αντεπίθεση της, καταφέρνοντας να φτάσει σε απόσταση αναπνοής (4-16 επιμέρους σκορ), για το 44-42 της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο, ήρθε η ολική ανατροπή για τους περσινούς πρωταθλητές Γερμανίας (57-61 38’), οι οποίοι έφτασαν στην τελική επικράτηση, με 63-61 μένοντας μία νίκη μακριά από τον τίτλο!

Πρώτος σκόρερ για την Μπάμπεργκ, ο Σάροντ Φορντ πραγματοποιώντας νταμπλ – νταμπλ με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 25’ συμμετοχής. Ο Κέισι Τζέικομπσεν πρόσθεσε 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Νάχμπαρ σημείωσε 9 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Ρόναλντ Μπάρελ με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 26’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Κρις Κράμερ με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Χούλιους Τζέκινς πρόσθεσε άλλους 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.