Τη δέκατη νίκη της σε δεκατρία παιχνίδια για τη VTB League πανηγύρισε η Χίμκι, επικρατώντας στην Εσθονία της Κάλεφ Τάλιν με τελικό σκορ 72-90.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Top-16 της Euroleague δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους “μαχητικούς” γηπεδούχους, με την ανάπαυλα να βρίσκει το σκορ στο 38-46. Στην επανέναρξη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν αποφασιστικά και με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου 17-30, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +21(55-76). Τα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία, με την Χίμκι να φτάνει “άνετα” στο τελικό 72-90

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων,  ήταν ο Αλεξέι Σβεντ με 19 πόντους, με τον Σοκόλοφ να σημειώνει 13 και τους Ράις και Όγκουστιν να προσθέτουν από 12. Από πλευράς ηττημένων, ο Βέιντεμαν σημείωσε 19 πόντους, με τον Τζούρνο να τον ακολουθεί με 17.