Την τρίτη θέση του 1ου διεθνούς τουρνουά μπάσκετ της Κρήτης κατέλαβε ο Ερυθρός Αστέρας, επικρατώντας δύσκολα με 67-59 επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ. Οι Πρωταθλητές Αδριατικής Λίγκας και Σερβίας κυνηγούσαν στο σκορ για 30′, ωστόσο ανέβασαν την απόδοσή τους στην τέταρτη περίοδο (22-12 επιμέρους σκορ) και πήραν τη νίκη.

Το φιλμ

Η Χάποελ μπήκε καλύτερα στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Στούντεμαϊρ προηγήθηκε με 19-15 στην πρώτη περίοδο (10′). Παρόλα αυτά, ο Ερυθρός Αστέρας παρέμεινε κοντά στο σκορ, με τη Χάποελ να διατηρεί ένα οριακό προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (35-34, 20′).

Το ίδιο σκηνικό εκτυλίχθηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Ερυθρό Αστέρα να κυνηγά στο σκορ, αλλά να μην μπορεί να περάσει μπροστά. Αυτό το κατάφερε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όπου με καταιγισμό τριπόντων ξέφυγε με 50-57 (33′). Από εκεί και μετά, οι Σέρβοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα κι έτσι έφτασαν στη νίκη επί των Ισραηλινών.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 35-34, 47-45, 59-67