Σπουδαία εκτός έδρας νίκη (75-77) πέτυχε η Λούντβιγκσμπουργκ κόντρα στην Μπαϊρόιτ, και εκμεταλλευόμενη την ήττα της Άλμπα Βερολίνου από την Όλντενμπουργκ, την «έπιασε» στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9 (31-22) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, όμως η Λούντβιγκσμπουργκ ισορρόπησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πήραν μια ακόμα νίκη -πέμπτη συνεχόμενη-, η οποία τούς ανέβασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, όπου συγκατοικούν με την Άλμπα Βερολίνου.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σακούρ με 17 πόντους, με τον Μπούνε και τον Λέσινγκ να ακολουθούν με 15 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαϊρόιτ ξεχώρισε ο Όντουμ με 17 πόντους και 10 ασίστ.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο γερμανικό πρωτάθλημα η Μπάγερν, επικρατώντας επί της Μπρεμερχάβεν με 86-80 στην παράταση (72-72 κ.α.). Πρωταγωνιστής της ομάδας του Μονάχου ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο 2” πριν το τέλος, στέλνοντας το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +6 (76-82) 40” πριν τη λήξη του αγώνα κι έτσι έφτασαν στη νίκη, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο συνεχόμενες ήττες. Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι ανέβηκαν στο 6-3, ήταν ο Αμερικανός γκαρντ με 19 πόντους, όσους σημείωσε και ο Τόμπσον (11 ριμπ.). Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Γκόρντον με 14 πόντους.