Η Λοκομοτίβ Κουμπάν έχει επίθεση… θανατηφόρα και το απέδειξε απέντι στην τελευταία της βαθμολογίας Βίτα Τμπιλίσι (0-22 νίκες), την οποία διέσυρε με το εντυπωσιακό 121-71!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σούταραν με το αδιανόητα 61% έξω από τη γραμμή του τριπόντου (24/39) με αποτέλεσμα να μετατρέψουν τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο. Ταυτόχρονα με την επίδοση αυτή, η αντίπαλος του Παναθηναϊκού σττο top16 έσπασε το ρεκόρ για τα καλύτερα ποσοστά στην ιστορία της VTB. Τα ρεκόρ για τους γηπεδούχους όμως συνεχίζοντε αφού παρά το γεγονός πως πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 56-39 υπέρ τους, ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με το πόδι κρατημένο στο γκάζι, πετυχαίνοντας 41 (!) πόντους στο δεκάλεπτο, που επίσης αποτελεί ρεκόρ.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Μπρόκχοφ με 23 πόντους, 11 ριμπαουντ και 7 ασίστ, την ώρα που ο νεοαποκτηθής Τζάνινγκ πρόσθεσε άλλους 18 πόντους με 6/6 τρίποντα.