Σε… περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής με την περσινή πρωταθλήτρια Καρσίγιακα η Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με το “ευρύ” 104-82.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς κατάφερε με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος να “καθαρίσει” το παιχνίδι με την προσεχή αντίπαλο του Παναθηναϊκού στην Euroleague. Πραγματοποιώντας ένα “καταιγιστικό” τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν ναμετατρέψουν το 54-48 του πρώτου μέρους σε 81-62 στο 30′, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Τα τελευταία λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να “παραδίνονται” και την Φενέρ να ξεπερνά και το “φράγμα” των 100 πόντων. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιαν Βέσελι με 20 πόντους, με τον Τζίτζι Ντατόμε να σημειώνει άλλους 17, ενώ απών ήταν ο τραυματίας Κώστας Σλούκας. Από πλευράς Καρσίγιακα, Παλάσιος και Κάρτερ σημειώσαν από 15 πόντους.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Εφές Ανατολού, η οποία επικράτησε με 87-77 επί της Τουρκ Τέλεκομ. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πραγματοποίησε ένα ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο (39-13 επιμέρους σκορ), “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φουρκάν Κορκμάζ με 25 πόντους, ενώ Οσμάν και Ντίμπλερ πρόσθεσαν από 14 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Τζένκινς με 17 πόντους.