Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε η Γαλατάσαραϊ τις υποχρεώσεις της για τη ρέγκιουλαρ σίζον του τουρκικού πρωταθλήματος καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της Χατσέτεπε με 104-69 “κλειδώνοντας” την πρώτη θέση και, ως εκ τούτου, το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. “Κλειδί” για την άνετη νίκη της “τσιμ μπομ” ήταν η ευστοχία της από την γραμμή των τριών πόντων, καθώς οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν σούταραν με 17/32!

Η “Γαλατά” επέβαλλε το ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και “πατώντας το γκάζι” στο δεύτερο δεκάλεπτο (σ.σ.: επιμέρους σκορ 30-12), δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτηση. Εξαιρετικοί εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Τσενκ Ακιόλ (19π. με 5/7 τρίποντα) και Εντέρ Αρσλάν (19π. με 5/8 τρίποντα), οι οποίοι “βομβάρδισαν” το αντίπαλο καλάθι από την περιφέρεια, ενώ πολύ καλοί ήταν, επίσης, οι Μανούτσαρ Μαρκοϊσβίλι (15π.) και Κάρλος Αρόγιο (15π.).

Στην αντίπερα όχθη, ο Ογκιούζ Σεβίνκ σημείωσε 16π., ενώ οι Χουσέιν Μπεσόκ και Κλέι Τάκερ πρόσθεσαν άλλους 11π..