Επικράτησε πριν από λίγο η Μπάμπεργκ, με 99-74, της Χάγκεν για το πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ του γερμανικού πρωταθλήματος. Το δεύτερο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (09/05), αυτή τη φορά στην έδρα της Χάγκεν.

Δυνατό ξεκίνημα από την ομάδα του Κρις Φλέμινγκ (30-14 1η περίοδος), με τους παίκτες της Χάγκεν να αντεπιτίθενται στην περίοδο με το ίδιο νόμισμα (18-29 επιμέρους σκορ), για το 48-43 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους (62-64 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, μία ομάδα εμφανίστηκε στο παρκέ και αυτή ήταν η Μπάμπεργκ. Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ, 37-10, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Χάγκεν, φτάνοντας στη νίκη, με 9974.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, ο Σάροντ Φόρντ με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 25’ συμμετοχής. Καλός και ο Νάχμπαρ με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν, ο Ντέιβιντ Μπελ με 17 πόντους και 2 ριμπάουντ και Όλε Γουέντ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.