Ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην «Πυλαία» πήρε η Παρτιζάν Βελιγραδίου απέναντι στον ΠΑΟΚ με 76-74 και έγινε το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στους ”16” του Champions League. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να αντιδρούν μόνο στην τρίτη περίοδο. Πλέον ο επαναληπτικός στο Βελιγράδι σε περίπου 2 εβδομάδες έχει ένα ξεκάθαρο φαβορί, αφού πλέον ο ΠΑΟΚ καλείται να νικήσει με διαφορά 3 πόντων.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο απίστευτος Χάτσερ με 27 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Μπίρτσεβιτς με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο ΜακΦάντεν με 20 πόντους και 4 ασίστ.

Το φιλμ

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και στο 3ο λεπτό βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 7-3 με τον Μπίρτσεβιτς να έχει 3 πόντους. Ο ΠΑΟΚ δεν έπαιζε καλά με την επίθεση του να είναι δυσλειτουργική και την άμυνα του να έχει κενά με αποτέλεσμα η Παρτιζάν να πάρει προβάδισμα 7 πόντων (12-5 στο 5΄) και τον Μαρίνκοβιτς να φτάνει τους 5 πόντους. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το +7 (17-10 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-14.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να παίζουν πολύ πιο συγκεντρωμένα και να δίνουν βάση στην άμυνα με αυτό να έχει αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στους 5 (24-19 στο 13′) και τους Σέβρους να έχουν σημειώσει μόλις 2 πόντους σε 3 λεπτά. Στο 14ο λεπτό του αγώνα ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μειώσει περισσότερο, αλλά δεν τα κατάφερνε (30-25) με την Παρτιζάν να ελέγχει το ματς. Με ένα σερί 7-2 οι Σέρβοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 10 πόντων στο ματς (37-27 στο 18′), ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 40-32 καλάθι του ΜακΦάντεν.

Στο δεύτερο μέρος του ματς οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν με σχετική ευκολία την διαφορά και πάλι στους 10 πόντους (44-34 στο 23′) με τον Χάτσερ να έχει 12 πόντους και τον ΠΑΟΚ να δείχνει ότι δεν βρίσκεται σε καλό βράδυ. Οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους σερί 8-3 μείωσαν στους 5 πόντους (47-42 στο 26′) με τον ΜακΦάντε να έχει 12 πόντους και έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν την νίκη με τον κόσμο να δίνει ενέργεια και ρυθμό. 2 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε απόσταση αναπνοής (48-46), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με ένα ακόμα «ασπρόμαυρο» σερί 10-5 και τον «δικέφαλο» να προηγείται πλέον με 56-53.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα μικρό σερβικό σερί 5-0 (58-56) που έβαλε και πάλι μπροστά την Παρτιζάν με 58-56 περίπου 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το σερί μεγάλωσε σε 8-0 με τους φιλοξενούμενους πλέον να έχουν ένα +5 (61-56 στο 34′) στα χέρια τους και να είναι το φαβορί για την νίκη. 4 λεπτά πριν το φινάλε το σκορ είχε μειωθεί από τον ΠΑΟΚ σε 63-61 με το ματς να έχει γίνει πλέον ντέρμπι, παρότι οι Σέρβοι ήταν φαβορί. Με βολές (2/2) του Χάτσερ η Παρτιζάν στα 2 λεπτά πήρε προβάδισμα 4 πόντων με 69-65 και κρατούσε πλέον στα χέρια της την μεγάλη νίκη. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει για να κάνει την ανατροπή, αλλά ένα ακόμα καλάθι του πρώην παίκτη του (Χάτσερ) «κλείδωσε» το διπλό αφού το σκορ έγινε 71-65. Οι παίκτες του κόουτς Μαρκόπουλου δεν κατάφεραν να αλλάξουν τα πράγματα στο τέλος  παρότι με τρίποντο ΜακΦάντεν μείωσαν σε 71-68 και έχασαν την ευκαιρία δύο φορές να στείλουν το ματς στην παράταση με τους Σάιμπερτ-ΜακΦάντεν. Στο τέλος η Παρτιζάν πήρε τελικά την νίκη με 76-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-40, 56-53, 74-76

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 8, Τσόχλας 2, Κόνιαρης 3(1), Μαργαρίτης 7(1), ΜακΦάντεν 20(3), Μιλιένοβιτς 5, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 18(2), Παπαδόπουλος, Πέινερς 7, Κλάντον 4

Παρτιζάν: Ρόμπινσον 2, Ρατκόβιτα 10, Ράβτσα,Μαρίνκοβιτς 10(2), Μαϊστόροβιτς, Μπίρτσεβιτς 10(2) , Κοπρίβιτσα 2, Άντριτς 8(2), Χάτσερ 27(1), Ποτ, Καράχοτζιτς 2, Λούκοβιτς 5