Εκτός έδρας ήττα για την 2η Στρασμπούργκ (ισοβαθμεί με Σαλόν Σαονέ, 17-9 ρεκόρ), από τη Βιλερμπάν, με 84-81, στα πλαίσια του τελευταίου αγώνα, της 26ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Έχασαν την ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι να πιάσουν στην κορυφή της βαθμολογίας την Γραβελίν, ενώ οι γηπεδούχοι συνεχίσουν από την θέση (ρεκόρ 15-11), ισοβαθμώντας με την Λε Μαν και την Ροάν.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 6 πόντους διαφορά, 24-18 ( περίοδος). Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση, μειώνοντας σε 43-40 (ημίχρονο).

Στην επανάληψη, η πίεση της Στρασμπούργκ δεν ήταν η ίδια, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διευρύνουν και πάλι την πρωτοπορία τους (65-57 3η περίοδο). Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-76 2′ πριν το τέλος κάνοντας την αντεπίθεση τους, για να ξεφύγει και πάλι η Βιλερμπάν, με 6 πόντους (83-76 39′), παίρνοντας τελικά την 15η της νίκη στο πρωτάθλημα, με το τελικό 84-81.

Κορυφαίοι για τους νικητές, ο Τιμ (6 ριμπ.) και ο Έντουιν (2 ριμπ.) με 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Στρασμπούργκ ξεχώρισαν, ο Αλέξις (7 ριμπ.) και ο Τζεφ (4 ριμπ.) με 19 πόντους αντίστοιχα.