Με δύο αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα η 21η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Τop-16 της Ευρωλίγκα, έχασε στο ντέρμπι με την Όλντενμπουργκ, 82-67 και η Ουλμ δυσκολεύτηκε στο τέλος, αλλά επιβλήθηκε στην έδρα της Τρίερ, με 86-82.

Μετά την εκτός έδρας ήττα για την Ευρωλίγκα, στο Κάουνας εναντίον της Ζαλγκίρις με 92-56, η Άλμπα υπέστη νέα ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα της Όλντενμπουργκ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο (23-19 1η περ., 41-32 ημ., 59-46 3η περ.).

Το τελικό 82-67 ήρθε φυσιολογικά για την Όλντενμπουργκ, που είχε κορυφαίο παίκτη της, τον Ρίκι Πόλντινγκ με 22 πόντους (6/9 τρίπ.), ενώ για την Άλμπα ξεχώρισε ο Χέικο Σάφαρτζικ, με 18 πόντους.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Ουλμ δυσκολεύτηκε στην έδρα της μαχητικής Τρίερ, αλλά έφυγε νικήτρια, παραμένοντας δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος!

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν ιδανικά την αναμέτρηση, προηγούμενοι 36-42 στο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 50-70 και τίποτα δεν έδειχνε γι’ αυτό που θα ακολουθούσε στην τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 32-16 πήγαν να φέρουν τα πάνω-κάτω στην αναμέτρηση, με τους παίκτες της Ουλμ, να καταφέρνουν στο τέλος να κρατήσουν την διαφορά και τη νίκη, με 86-82.

Τρίερ – Ουλμ 82-86

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο (Δευτέρα 04/02), με την αναμέτρηση: Μπάμπεργκ-Μπράουνσβαϊγκ (20:30)

Η κατάταξη: Μπάμπεργκ 17-2**, Ουλμ 14-6*, Μπάγερν Μονάχου 14-7, Όλντενμπουργκ 13-6**, Άλμπα Βερολίνου 12-6***, Άρτλαντ 12-9, Βόννη 10-10*, Τρίερ 10-10*, Χάγκεν 10-10*, Τούμπιγκεν 10-11, Βούρτζμπουργκ 9-11*, Μπρέμερχαβεν 9-11*, Μπαϊρότ 9-12, Μίτελντοϊτσερ 8-12*, Λούντβιγκσμπουργκ 7-14, Mπράουνσβαϊγκ 6-13**, Φρανκφούρτη 6-14*, Γκίσεν 4-16*