Συνέχεια σήμερα (5/10) στα προκριματικά του κυπέλλου Τουρκίας με τέσσερις αναμετρήσεις. Η Ανατολού Εφές γνώρισε την ήττα στην παράταση από τη Τουρκ Τέλεκομ με 101-96 (90-90 κ.α.), η Γαλατάσαραϊ κέρδισε εύκολα 80-63 την Αλιάγκα, ενώ η Μπεσίκτας συνάντησε δυσκολίες απέναντι στην Ουσάκ Σπορτίφ, αλλά έφτασε τελικά στην νίκη, με 80-75. Τέλος, η Μερσίν επιβλήθηκε της Άνκαρα στα τελευταία λεπτά, με 80-74.

Η ομάδα του Κώστα Βασιλειάδη βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα (20-21 1η περίοδος) και με την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου έχανε με 6 πόντους (42-48). Στην επανάληψη οι παίκτες της Τουρμ Τέλεκομ κρατούσαν τη διαφορά (69-74 3η περίοδος), ενώ η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με εύστοχο δίποντο του Ντούσκο Σαβάνοβιτς (90-90). Εκεί, η Εφές… “κόλλησε” και Τούρκ Τελεκομ με επιμέρους 11-6 έφτασε στη νίκη, με 101-96.

Ο Κώστας Βασιλειάδης αγωνίστηκε για 13’ και είχε 2 πόντους (1/3 δίπ., 0/1 τρίπ.), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Κερέμ Γκιουνλούμ με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για την Τουρκ Τέλεκομ πολύ καλή εμφάνιση είχε ο Ράμελ Μπράντλεϊ με 24 πόντους (5/10 δίπ., 2/4 τρίπ., 8/9 β.), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 40’ συμμετοχής. Ο Λούκα Μπογκντάνοβιτς ήταν επίσης πολύ καλός, με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, Γαλατάσαραϊ, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Αλιάγκα. Έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση από την αρχή του παιχνιδιού (21-10 1η περίοδος, 42-33 ημίχρονο) και στην συνέχεια κάνοντας συντήρηση (62-47 3η περίοδο), έφτασε στην εύκολη νίκη με 17 πόντους διαφορά (80-63).

Ο Κάρλος Αρόγιο για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδος του Εργκίν Αταμάν, με 19 πόντους (3/6 δίπ., 2/4 τρίπ., 7/7 β.), 1ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 29’ συμμετοχής. Ακολούθησαν ο Τζαμόν Γκόρντον και ο Εντέρ Αρσλάν με 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο Τόρεϊ Τόμας (5 ριμπ., 5 ασ.) και ο Σεϊχούν Αλτάι (2 ριμπ., 3 ασ.) με 11 πόντους ξεχώρισαν από την Αλιάγκα

Τέλος, η Μπεσίκτας βρισκόταν συνέχεια μπροστά στο σκορ απέναντι στην Ουσάκ Σπορτίφ (14-18 1η περίοδος, 28-36 ημίχρονο), η οποία αντέδρασε στην 3η περίοδο μειώνοντας σε 50-54, αλλά η αντίπαλος του Πανιωνίου στο Γιούροκαπ ήταν ψύχραιμη στο τέλος, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 5 πόντους (80-75).

Για τους νικητές ο Κρίστοφερ Φράνκλιν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (2/6 δίπ., 3/6 τρίπ., 8/11 β.), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 38’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Μπράντλεϊ Μπάκμαν με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την Ουσάκ Σπορτίφ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κρίστοφερ Τίρελ με 22 πόντους (3/7 δίπ., 3/8 τρίπ., 7/8 β.), 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 36’ συμμετοχής.