Την ήττα γνώρισε η Μανρέσα του Χάρη Γιαννόπουλου, με 85-80 από την Μούρθια, σε ακόμη ένα φιλικό παιχνίδι λίγο πριν την επίσημη έναρξη (Σάββατο 12/10) του ισπανικού πρωταθλήματος. Τελευταίο φιλικό τεστ για τον Έλληνα σμολ φόργουορντ είναι την προσεχή Τετάρτη (9/10), με αντίπαλο την Χοβεντούτ.

Η Μανρέσα κατάφερε να προηγηθεί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (27-23 1η περίοδος) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Μούρθια αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-46), ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης διεύρυνε την πρωτοπορία της, για το 59-69 της 3ης περιόδου. Η Μανρέσα μείωσε στο 4ο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει για τη νίκη, χάνοντας με 5 πόντους (85-80).

Ο Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε 4 πόντους, ενώ Ουόλτερς και Άρκο είχαν από 14 πόντους αντίστοιχα για τους ηττημένους. Για την Μούρθια πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέιβις με 13 πόντους και ακολούθησαν ο Γουντ και ο Μπέρνι με 12 αντίστοιχα.