Τη δεύτερη ήττα της σε 20 αγώνες εντός συνόρων υπέστη η Ζαλγκίρις Κάουνας, μετά την ήττα με 78-72 από τη Λιέτουβος Ρίτας στο πλαίσιο 20ης αγωνιστικής του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Στο λιθουανικό ντέρμπι κορυφής, η Λιέτουβος Ρίτας μπήκε πιο δυνατά και πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα, βρήκε γρήγορα ρυθμό, με αποτέλεσμα να προηγείται 42-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (20′). Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα και παρά τις προσπάθειες της Ζαλγκίρις Κάουνας για ανατροπή (μείωσε σε 72-67, 36” πριν το τέλος), οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους κι έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Τέσσερις παίκτες των νικητών, που βρίσκονται στη 2η θέση με ρεκόρ 17-3, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Ορελίκας με 14. Από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που παραμένει πρώτη με ρεκόρ 18-2, και που υποδέχεται τον Ολυμπιακό (22/01) για την 4η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, κορυφαίος ήταν ο Γιανκόυνας με 22 πόντους, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας είχε 11 πόντους (3/6 δίπ., 5/8 β.), 4 τάπες, 2 ριμπάουντ και ισάριθμα λάθη σε 24:06”.