Ολοκληρώθηκε πριν λίγο η 19η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, με δύο ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις!

Η Λαγκούν Άρο του Μανώλη Παπαμακάριου ήθελε τη νίκη στο “κυνήγι” της παραμονής, κι έδωσε τον καλύτερό της εαυτό, όμως, έχασε (δύσκολα) εκτός έδρας από την Εστουντιάτες 79-77. Η ομάδα του έμπειρου γκάρντ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και στην πρώτη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ με 14-17, κλείνοντας το ημίχρονο ισόπαλη 39-39. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια… οριακή αλλά πολύτιμη νίκη, που τους φέρνει στην οχτάδα και τους φιλοξενούμενους μόνους στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, δυσκολεύοντας τους κι άλλο την υπόθεση παραμονής

Σε 16’ ο Μανώλης Παπαμακάριος πέτυχε 4 πόντους (1/1δίπ., 2/2β., 0/1τρίπ., 1ασίστ) , ενώ για τους γηπεδούχους κορυφαίος… ποιος άλλος; Ο Κάρλ Ίνγλις με 31 πόντους σε 33’ (5/9δίπ.,3/5 τρίπ., 12/14β., 5ριμπ., 3 ασίστ).

Η Μάλαγα, μετά την πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην ΤΣΣΚΑ μεσοβδόμαδα για το Top-16 της Ευρωλίγκα, προσγειώθηκε… ανώμαλα, χάνοντας απ’ την Μπανταλόνα 79-71. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση προηγούμενοι στην 1η περίοδο με 15-17, πριν έρθει η κατάρρευση στο τέλος του 1ου ημιχρόνου 42-31. Οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα έμοιαζαν εγκλωβισμένοι στην πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στο 2ο ημίχρονο. Η Μπανταλόνα κράτησε έως το τέλος μία διαφορά ασφαλείας και έφτασε στην νίκη που την ανεβάζει στην 8η θέση μαζί με την Εστουντιάτες, ενώ η Μάλαγα παρέμεινε στην 11η.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόνι Γκέφνεϊ με 14 πόντους και για τους φιλοξενούμενους ο Φραν Βάσκεζ με 16.

Η κατάταξη: Ρεάλ Μαδρίτης 18-1, Κάχα Λαμποράλ 16-3, Βαλένθια 12-7, Μπιλμπάο 12-7, Γκραν Κανάρια 12-7, Μπαρτσελόνα 11-8, Σαραγόσα 11-8, Εστουντιάντες 10-9, Μπανταλόνα 10-9, Ομπραντόιρο 9-10, Ουνικάχα 8-11, Μούρθια 8-11, Καχασόλ 7-12, Κανάριας 7-12, Βαγιαδολίδ 7-12, Φουενλαμπράδα 6-13, Μανρέσα 4-15, Λαγκούν Άρο 3-16