Την ήττα με 72-67 στην παράταση για την 21η αγωνιστική του τούρκικου πρωταθλήματος γνώρισε η Εντιρνέ του Χρήστου Ταπούτου απέναντι στην Αλιάγα εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι έμειναν έτσι στις 5 νίκες κι έχασαν την ευκαιρία να ξεφύγουν με δύο βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού, κάνοντας πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία. Η Αλιάγκα με αυτή την νίκη έφτασε τις 8 νίκες.

Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλο τον αγώνα με την Εντιρνέ να έχει ένα μικρό προβάδισμα 4-5 πόντων. Οι άμυνες ήταν αυτές που κυριάρχησαν και το χαμηλό σκορ ήταν αναπόφευκτο, με το παιχνίδι να πηγαίνει παράταση (59-59). Εκεί οι γηπεδούχοι δεν είχαν τις καλύτερες επιλογές και στις λεπτομέρειες έχασαν τον αγώνα. Ο Χρήστος Ταπούτος είχε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Με νίκες συνέχισαν οι Αναντολού Εφές και Γαλατασαράι. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα επικράτησε της Τουρκ Τέλεκομ εντός έδρας με 74-69 έχοντας για κορυφαίους τους Τζαμόν Λούκας (16π) και Τζόρνταν Φάρμαρ (14π). Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντραγκό Πάσαλιτς, που σημείωσε 18 πόντους.

Η Γαλατασαράι νίκησε εύκολα εκτός έδρας την Άνκαρα Κολεϊλιρέρ 94-86. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζαμόντ Γκόρντον (17π) και Εντέρ Αρσλάν (25π), ενώ από τους ηττημένους καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βάνια Πλίσνιτς με 25 πόντους.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μερσίν έκανε την χάρη στη ομάδα του Χρήστου Ταπούτου και κέρδισε την Χατσετέπε εντός έδρας 89-69, αφήνοντάς την στις 4 νίκες σε 21 αγώνες. Οι γηπεδούχοι από την άλλη ξέφυγαν ακόμα περισσότερο από την ζώνη υποβιβασμού φτάνοντας τις 6 νίκες. Σε εύκολη επικράτηση επί της τελευταίας Αντάλια έφτασε εντός έδρας η Ερντερμίρσπορ, κερδίζοντας 77-50.