Με εκτός έδρας ήττα για την Γκραβελίν, άνοιξε η αυλαία της 28ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Βιλερμπάν, πήρε μεγάλη νίκη μπροστά στο κοινό της, με 67-65. Στην θέση του βαθμολογικού πίνακα οι γηπεδούχοι (16-12 ρεκόρ) και ουσιαστικά “κλείδωσαν” την παρουσία τους στην 8αδα, ενώ η Γκραβελίν παραμένει μόνη πρώτη (20-9 ρεκόρ), με δύο νίκες διαφορά από την , Σαλόν Σαονέ (18-9 ρεκόρ).

Στην περίοδο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους πρωτοπόρους του γαλλικού πρωταθλήματος να προηγούνται στο τέλος της, με 10-12. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Βιλερμπάν έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ, 25-8… βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους (35-20 ημίχρονο).

Στην επανάληψη, η Γκραβελίν μπήκε καλύτερα στο παρκέ, με αποτέλεσμα σιγά-σιγά να “ροκανίζει” την διαφορά (50-42 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά (63-62 39’), με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο τέλος να κρατήσουν τη μεγάλη νίκη, με 67-65.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Έντουϊν Τζάξον με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Καλοί και ο Αμάρα με 11 και 2 ριμπάουντ, μαζί με τον Τιμ Αμπρομάιτις, προσθέτοντας 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν, ο Ντουάιτ Μπάικς με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 37’ συμμετοχής και ο Τζέι Κέι Έντουαρντς με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, σε 25’. Θετικός και ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Κένεντι Ουίνστον, με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 30’, μη μπορώντας να αποσοβήσει την ήττα της ομάδας του.