Μπορεί να ζορίστηκε αρκετά το Στρασβούργο στον πρώτο ημιτελικό κόντρα στη Βιλερμπάν του Άλεξ Άκερ, αλλά τελικά κατάφερε να διατηρήσει το πλεονέκτημα της έδρας και να πάρει το προβάδισμα στη σειρά, κερδίζοντας με 74-66. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα 30 λεπτά, χάρη στην άμυνά τους, αλλά στο τέλος λύγισαν κι έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία για να σπάσουν την έδρα των αντιπάλων τους από τον πρώτο κιόλας αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέισον Σίγγερς με 11 πόντους (3/4 δ, 1/2 τρ, 2/2 β) και 7 ριμπάουντ σε 25 λεπτά αγώνα. Πολύ καλός ήταν κι ο Τζον Σούρνα με 16 πόντους (1/2 δ, 4/6 τρ, 2/3 β) σε 22 λεπτά αγώνα, ενώ ο Αλέξις Αζίνκα πρόσθεσε 14 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και κέρδισε 4 φάουλ.

Πολύ καλή εμφάνιση για τη Βιλερμπάν πραγματοποίησε ένας πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Άλεξ Άκερ, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους (4/7 δ, 1/3 τρ, 2/2 β) και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Θετικοί ήταν κι οι Τζάκσον κι Αμάρα Σι με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ αμφότεροι μάζεψαν από 6 ριμπάουν κι είχαν 5 κερδισμένα φάουλ.