Την δεύτερη ήττα γνώρισε η Βαγιαδολίδ στην έδρα της Εστουντιάντες με 80-66 για την 2η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Δημήτρη Χαριτόπουλου (11π., 10 ριμπ.) και του Παναγιώτη Βασιλόπουλου (11π., 2ριμπ.) ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοση τους στο δεύτερο και να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στην Liga Endesa.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και το πρώτο δεκάλεπτο τις βρήκε ισόπαλες με 20-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μικρό προβάδισμα για τους γηπεδούχους (40-38). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Εστουντιάντες βρήκαν περισσότερες λύσεις επιθετικά καταφέρνοντας να ξεφύγουν με 8 πόντους, για το 62-54 της 3ηε περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ και να δέχονται την δεύτερη τους ήττα σε ισάριθμους αγώνες (88-66).

Πολύ καλή παρουσία των δυο Ελλήνων παικτών της Βαγιαδολίδ, δυστυχώς όμως χωρίς αντίκρισμα. Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους (4/7 δίπ., 3/4 β.) και 10 ριμπάουντ σε 31’ συμμετοχής. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος πρόσθεσε και αυτός 11 πόντους (4/6 δίπ., 1/1 τρίπ.), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 22’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για του φιλοξενούμενους ο Ακίμ Ράιτ με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για την Εστουντιάντες πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάιλι Κούριτς με 17 πόντους (3/10 δίπ., 3/6 τρίπ., 2/2 β.) και 7 ριμπάουντ σε 35’ συμμετοχής. Καλός και ο Μάρκο Μπάνιτς με 16 πόντους και ριμπάουντ.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Βαλένθια δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία απέναντι στη Λαγκούν Άρο την οποία και συνέτριψε με 87-58. Η ομάδα του Ρομέιν Σάτο (6π., 6ριμπ.) επέβαλλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα (23-10 1η περίοδος) και πήγε με την λήξη του 1ου ημιχρόνου στα αποδυτήρια στο +17 (42-25). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Λαγκούν Άρο συνέχισαν να έχουν προβλήματα στην άμυνα (70-47 3η περίοδο), με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 29 πόντους, για το τελικό 87-58!

Πρώτος σκόρερ για την Βαλένθια ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 18 πόντους (1/3 δίπ., 4/6 τρίπ., 4/4 β.) και 3 ριμπάουντ σε 18’ συμμετοχής. Ακολούθησαν ο Σαμ Βαν Ρόσομ, ο Σέρχι Λίσουκ και ο Ράφα Μαρτίνεθ με 10 πόντους αντίστοιχα.

Για την Λαγκούν Άρο προσπάθησαν ο Τζέισον Ρόμπινσον (4ριμπ.) και ο Ντέβιντ Ντόμπλας (2ριμπ.) με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.