Η ήττα είναι μια λέξη που δεν θέλει να ακούει ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ακόμα και αν η ελλιπέστατη Φενέρμπαχτσε βρίσκεται στο ξεκίνημα της. Όμως, ο Σέρβος προπονητής είδε και πάλι τη νέα του ομάδα να ηττάται για τρίτη συνεχόμενη αναμέτρηση (86-78), αυτή τη φορά από την Μπουντιβέλνικ, στα πλαίσια του φιλικού τουρνουά “Rixos Cup” στην Κωνσταντινούπολη και να περιορίζεται στην τελευταία θέση.

Η τουρκική ομάδα έδειξε σημάδια βελτίωσης σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια (ήττα από Μπεσίκτας και Ζαλγκίρις Κάουνας), ενώ οι Ουκρανοί κατάφεραν να πανηγυρίσουν για πρώτη φορά, μετά τις διαδοχικές ήττες από Ολυμπιακό και Ανατολού Εφές. Οι δυο ομάδες βρισκόντουσαν συνέχεια κοντά στο σκορ (21-24 1η περίοδος, 42-48 ημίχρονο), με την “Φενέρ” να περνά μπροστά (64-62 3η περίοδος) αλλά τελικά να μην καταφέρνει να κρατήσει τη νίκη (86-78 τελικό). Κορυφαίος για την Μπουντιβέλνικ, ο Έιχερν με 18 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Μαχμούτογλου και ο Τουρκιλμάζ με 15 αντίστοιχα.