Με  πέντε ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα η 21η αγωνιστική, του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Λιμόζ, του Παναγιώτη Γιαννάκη γνώρισε την ήττα (85-74), εκτός έδρας από την Χάβρη, στο ντέρμπι των ουραγών, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει, για την αποφυγή του υποβιβασμού στην PRO B.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την Χάβρη (25-15 1η περίοδο), δημιουργώντας εύκολα μια διαφορά 20 πόντων, έως το ημίχρονο (47-27). Η βάσεις για την σημαντική είχαν μπει για τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Έλληνα τεχνικού να μην μπορεί να ακολουθήσει τον καταιγιστικό ρυθμό των παικτών της Χάβρη (64-48 3η περίοδο). Στην τελευταία περίοδο, παίζοντας λίγο καλύτερα οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν την διαφορά, χάνοντας όμως ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, απέναντι σε ένα αντίπαλο που έχει τον ίδιο στόχο… την παραμονή στην PRO A.

Για τους γηπεδούχους, κορυφαίος, ο Κινγκ με 26 πόντους, ενώ για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, προσπάθησε ο Μπρόκμαν, με 21 πόντους. Ο Άγγελος Τσάμης δεν αγωνίστηκε και πάλι, μιας και είναι τραυματίας. Μετά την σημερινή αναμέτρηση, η Χάβρη έχει 9 νίκες και 12 ήττες (11η θέση), ενώ η Λιμόζ, 8 νίκες και 12 ήττες (13η θέση).

Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη της Μπουλαζάκ στην παράταση, επί της Πουατιέ, καθώς και η σημαντική νίκη της Λε Μαν, απέναντι στην Παρί. Στις δύο χθεσινές αναμετρήσεις, η Σαλόν πήρε σπουδαία νίκη στο ντέρμπι των πρωτοπόρων επί της Γκραβελίν και η Ορλεάν επιβλήθηκε εκτός έδρας της Ντιζόν, ισοβαθμώντας στην θέση, με 10 νίκες και 11 ήττες!