Με “απώλειες” συνέχισαν την πορεία τους στο γερμανικό πρωτάθλημα Άλμπα Βερολίνου και Όλντεμπουργκ, καθώς γνώρισαν εκτός έδρας ήττες από Μπαϊρόιτ και Μπραουνσβάιγκ αντίστοιχα στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής.

Η αντίπαλος του Άρη στο Eurocup, Άλμπα Βερολίνου, ηττήθηκε με 46-43 στην έδρα της Μπραουνσβάιγκ σε ένα κακό από πλευράς θεάματος παιχνίδι, με το συνολικό σκορ της αναμέτρησης να αποτελεί μάλιστα και νέο αρνητικό ρεκόρ στο γερμανικό πρωτάθλημα, καθώς οι 99 πόντοι αποτελούν την μικρότερη συνολική παραγωγικότητα που έχει συναντηθεί σε αγώνα από καταβολής πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 10-8, ήταν ο Νίντχαμ με 11 πόντους, με τους Γκερτς και Φριζ να προσθέτουν από 8 και τον δεύτερο να “μαζεύει” παράλληλα και 10 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων που υποχώρησαν στο 13-5, ο Μιλοσάβλιεβιτς πέτυχε 13 πόντους και “μάζεψε” 8 ριμπάουντ, με τον Κικάνοβιτς να  προσθέτει άλλους 8 πόντους.

Την ήττα με 85-73 γνώρισε και η αντίπαλος του ΠΑΟΚ Eurocup, Όλντεμπουργκ, στην έδρα της Μπαϊρόιτ. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε το σκορ στο 44-37, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφια νούμερα με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στην αναμέτρηση (73-58).  Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν απλά στο τελικό 85-73. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Φλάουερς με 28 πόντους (6/7 τριπ.) και 7 ριμπάουντ, με τον Ηόρτον να τον ακολουθεί με 17 πόντους και τον Όντουμ να προσθέτει άλλους 14 πόντους και 8 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων, ο Ντάγκινς πέτυχε 16 πόντους και ο Κράμερ άλλους 15.