Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύτηκε απέναντι στην Πινάρ Καρσίγιακα αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-69 και να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Εφές ή Νταρουσάφακα.

Η Καρσίγιακα μπήκε πιο δυνατά στο ματς, αιφνιδιάζοντας την Φενέρ και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου πήρε διαφορά 12 πόντων με σκορ 40-28. Στην επανάληψη όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξε καλύτερη άμυνα και μείωσε στο καλάθι (55-53) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο το ματς είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο η Φενέρ “πάτησε γκάζι” και πήρε την νίκη-πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αντριου Γκάουντλοκ με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Νεμάνια Μπιέλιτσα, Γιαν Βέσελι και Εμίρ Πρέλντζιτς με 10 πόντους έκαστος. Για την Καρσίγιακα ξεχώρισαν ο πρώην άσος του Πανιωνίου, Τζον Ντίμπλερ με 14 πόντους και ο Κένεθ Γκάμπριελ, πρώην παίκτης του Ρεθύμνου, με 13π.