Μεγάλη νίκη σημείωσε η Βαλένθια επι της Μπάγερν Μονάχου με 80-58 και έχοντας παραταθήκη για την ρεβάνς το +22 έγινε αυτόματα το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.
Το πρώτο ημίχρονο δεν προϊδέαζε για τέτοια εξέλιξη αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 37-33. Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπάνοι “πάτησαν” γκάζι εκτοξεύοντας την διαφορά φτάνοντας σε μια άνετη νίκη-μισή πρόκριση. Ξεχώρισαν για τις δύο ομάδες οι Ρίμπας (16π) και Μίκιτς (19π).

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 37-33, 61-44, 80-58
Βαλένθια(Ντουράν): Ρίμπας 16(3), Νέντοβιτς 2, Βαν Ρόσσον 8, Σάτο, Λούκιτς 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 18(3), Βίβες 6(2), Μαρτίνεθ 8, Λόνκαρ 7 (1), Αγκιλάρ 4, Χαραγκόντι 2, Γκάρντια
Μπάγερν Μονάχου(Πέσιτς): Σάφαρντζικ 4, Μίκιτς 19(3), Στάιγκερ, Μπένζινγκ 2, Στίματς 6, Ζίψερ 2, Σαβάνοβιτς 4, Γκαβέλ 6, Μάιρ, Τέιλορ, Γιάγκλα 9(1), Μπράιαντ 6