Την δεύτερη της ήττα γνώρισε η Μπάμπεργκ στο γερμανικό πρωτάθλημα μετά από τέσσερις αγώνες, αφού πριν από λίγο έχασε με 71-68 στην έδρα της Άρτλαντ. Είχε προηγηθεί το αρνητικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι με την Μπάγερν Μονάχου και πάλι εκτός έδρας, για την 2η αγωνιστική με 84-74.

Αναλυτικά, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, με τους παίκτες της Άρτλαντ όμως να βρίσκονται μπροστά στο σκορ στο τέλος της 1ης περιόδου (23-19). Στο 2ο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές αντεπιτέθηκαν και με ένα επιμέρους σκορ 12-20, πέρασαν μπροστά 4 πόντους (35-39). Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βγήκαν καλύτερα στο παρκέ, καταφέρνοντας να πάρουν την πρωτοπορία και πάλι, για το 54-53 της 3η περιόδου. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι στο τέλος κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη, με 71-68.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μπράντον Τόμας με 14 πόντους (3/6 δίπ., 2/5 τρίπ., 2/2 β.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 33’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Χαντ Χόλστον με 12 πόντους, 34 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για την Μπάμπεργκ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικ Ζιρμπς με 13 πόντους (6/9 δίπ., 1/2 β.) και 7 ριμπάουντ σε 23’ συμμετοχής. Καλός και ο Ζάκαρι Ράιτ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.