Την 16η νίκη της σε 25 αγωνιστικές πέτυχε η Μπιλμπάο, η οποία κέρδισε και την Εστουντιάντες εκτός έδρας με 88-79. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη παραμένει έτσι στην τρίτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος σε ισοβαθμία με την Μπαρτσελόνα. Θετική εμφάνιση για τον Νίκο Ζήση με 8 πόντους και 3 ασίστ σε 26 λεπτά συμμετοχής. Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Βασιλειάδης, ο οποίος ταλαιπωρείται από τενοντίτιδα.

Η Μπιλμπάο δείχνει να είναι σε εξαιρετική κατάσταση σε μία περίοδο, που θα κριθούν πολλά τόσο στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος όσο και στο Eurocup (ημιτελικοί με Μπουντιβέλνικ). Κορυφαίοι του αγώνα σήμερα ήταν οι Μουμπρού (21π, 6ρ), Μόερμαν (19π, 4τρ) και Χάμιλτον (13π, 5ρ). Για την Εστουντιάντες, που κινδυνεύει να μείνει εκτός πλέι οφ πλέον, ξεχώρισαν οι Γκάμπριελ (24π, 4τρ) και Γκρέιντζερ (21π, 6ρ, 6ας).

Στο άλλο παιχνίδι, η Γκραν Κανάρια συνέτριψε εντός έδρας την Καχασόλ με 66-49, πιάνοντας την Βαλένθια στην 5η θέση με 15 νίκες. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κάτι που μαρτυρούν κι οι 49 μόλις πόντοι που δέχτηκαν από την αδύναμη Καχασόλ, η οποία βρίσκεται 2 νίκες πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Κορυφαίος του αγώνα ο Νέλσον με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής.