Άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα για την Χίμκι στον α’ όμιλο της VTB League, επικρατώντας εκτός έδρας της ουκρανικής Ντόνετσκ με 84-66. Η ομάδα του Ριμάντας Κουρτινάιτις δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες στην αναμέτρηση και μετά από ένα “αναγνωριστικό” πρώτο δεκάλεπτο (14-15), πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 14πόντων (24-38 ημίχρονο).

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Λιθουανό φόργουορντ, Ντάριους Σονγκάιλα (18π.), προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στο δεύτερο ημίχρονο (51-61) αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι στην πολύ καλή άμυνα των Ρώσων. Στα μέσα της 4ης περιόδου η διαφορά μεγάλωνε για να έρθει η εύκολη τελική επικράτηση με +18 πόντους για την Χίμκι.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους, ο Πολ Ντέιβις με 24 πόντους (10/13 δίπ., 4/4β., 1ασίστ, 1κλέψιμο) σε 24’ συμμετοχής. Με αυτή τη νίκη η Χίμκι, ισοβαθμεί με την Κρίλια στην θέση του α’ ομίλου (ρεκόρ 9-3), ενώ η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, βρίσκεται στην 1η θέση με ρεκόρ 9-2.