Η Ρέτζιο Εμίλια επικράτησε εύκολα της Σάσαρι με 84-71 κι έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με πολύ πάθος και όρεξη στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 27-17 στην πρώτη περίοδο, και 47-36 με τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Σάσαρι δεν μπόρεσε να αντιδράσει κι έτσι βρέθηκε στο -20 (63-43) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, με την Ρέτζιο Εμίλια να καθαρίζει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη στον δεύτερο τελικό της ιταλικής λίγκας. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με βολές ο Τσιντσιαρίνι.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πολονάρα με 20 πόντους, με τον Τσιντσιαρίνι να προσθέτει 15. Από τη Σάσαρι ξεχώρισε ο Μπρουκς, ο οποίος έκανε double-double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.