Με δύο παιχνίδια ξεκίνησε η 21η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Σημαντική νίκη για την Λαγκούν Άρο του Μανώλη Παπαμακάριου, κερδίζοντας την Βαγιαδολίδ, με 94-78, ενώ η Κανάριας του Φώτη Λαμπρόπουλου, υπέστη την συντριβή με 105-85, από την Βαλένθια.

Την τέταρτη της νίκης στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Λαγκούν Άρο, που θα την βοηθήσει στην προσπάθεια της για την παραμονή στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι ήταν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού μπροστά στο σκορ (25-15 1η περ., 43-30 ημ.) και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης (66-50 3η περ.). Οι παίκτες της Βαγιαδολίδ, βρέθηκαν σε άσχημη βραδιά, μένοντας έτσι στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μόρις Φίνλεϊ με 20 πόντους, ενώ ο Μανώλης Παπαμακάριος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση προσθέτοντας άλλους 12 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) σε 36′ συμμετοχής. Για την Βαγιαδολίδ, προσπάθησε ο Άλεξ Ρένφρο με 19 πόντους.

Δεν άντεξε η Κανάριας στην έδρα της Βαλένθια και υπέστη την 13η ήττα της σε 21 αγώνες. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντα στο σκορ, μόνο στην περίοδο (28-23). Οι γηπεδούχοι κάνοντας ένα επιμέρους 32-19, στην δεύτερη περίοδο, ξέφυγαν στο σκορ (60-42 ημίχρονο) και δεν απειλήθηκαν καθόλου στην συνέχεια του αγώνα (82-60 3η περίοδο).

Ο Φώτης Λαμπρόπουλος πέτυχε 6 πόντους (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ) στα 18′ που αγωνίστηκε. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Φαβεράνι με 16 πόντους, ενώ για την Κανάριας, ο Σέκουλιτς με 15.

Η ομάδα του Μανώλη Παπαμακάριου βρίσκεται στην 18η θέση με 4 νίκες σε 21 αγώνες, ενώ η ομάδα του Φώτη Λαμπρόπουλου στην 13η με 8 νίκες και 13 ήττες.