H Λίετουβος Ρίτας αν και ήταν πίσω στο σκορ για 30 αγωνιστικά λεπτά, χάρης όμως σε ένα επιμέρους 30-20 που έκανε στην τελευταία περίοδο, κατάφερε να επικρατήσει της Νεπτούνας με 88-79, κάνοντας έτσι το 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Η Νεπτούνας χάρης στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξε στην δεύτερη περίοδο, όπου και άφησε την Ρίτας στου 8 πόντους, ενώ η ίδια σκόραρε 21 πόντους βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 36-44. Όμως μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και μείωσαν στον πόντο 58-59, ενώ στην τελευταία περίοδο ήταν ασταμάτητοι και για αυτόν τον λόγο πέτυχαν 30 πόντους , φτάνοντας στην επικράτηση με 88-79 και κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, όπου και  ήταν ο πρώτος σκόρερ της Λιέτουβος με 17 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη από τη Νεπτούνας ξεχώρισε ο Ντεϊβίντας Γκαΐλιους με 21 πόντους.