Η Αστάνα κέρδισε εντός έδρας με 98-95 την Κράσνιε Κρίλια για την 3η αγωνιστική της VTB League, ζευγαρώνοντας έτσι τις νίκες της στο θεσμό. Οι γηπεδούχοι του Πατ Καλάθη (4π., 2ριμπ.) ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση (24-22 1η περίοδος), αλλά στην συνέχεια οι παίκτες της Κράσνιε Κρίλια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και κατάφεραν με ένα επιμέρους σκορ, 17-30 στην 2η περίοδο να πάνε στα αποδυτήρια στο +11 (41-52).

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Αστάνα μπήκαν καλύτερα στο παρκέ καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά, για το 69-73 της 3ης περιόδου, επιστρέφοντας έτσι στο παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα (79-89 στο 35’), αλλά οι γηπεδούχοι με 9-0 σερί πλησίασαν στον πόντο (88-89 στο 38’). Το τρίποντο του Τζέρι Τζόνσον ισοφάρισε τον αγώνα για την Αστάνα (93-93 στο 39’), ενώ το δίποντο του Ντέιβιντ Σίμον έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ με 95-93! Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, χάνοντας για δεύτερη φορά φέτος, για το τελικό 98-95.

Ο Πατ Καλάθης έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό σε αυτό το παιχνίδι, έχοντας 4 πόντους (2/3 δίπ., 0/1 τρίπ., 0/2 β.), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 10’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Αστάνα ο Τζέρι Τζόνσον με πολύ καλή εμφάνιση πετυχαίνοντας 24 πόντους (4/5 τρίπ.) και 10 ασίστ. Ακολούθησε ο Λίονελ Ρας με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Κράσνιε Κρίλια ξεχώρισε ο εντυπωσιακός Τζούλιαν Ράιτ, πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους (13/18 δίπ., 0/2 β.) και 10 ριμπάουντ σε 33’ συμμετοχής. Πολύ καλοί επίσης ο Άαρον Μάιλς και ο Καρλ Ράιτ με 19 πόντους αντίστοιχα.