Την πρώτη της νίκη πήρε η Λοκομοτίβ Κούμπαν, με 69-58, εναντίον της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην τελική σειρά της VTB League, μειώνοντας σε 2-1 νίκες. Μετά από δύο μέτριες εμφανίσεις του Νικ Καλάθη στα πρώτα παιχνίδια της σειράς (9 πόντους στο 1ο και 5 στο 2ο), ήταν η ώρα να ανεβάσει την απόδοση του και να πάρει την Λοκομοτίβ και πάλι… στις πλάτες του. Ο Έλληνας διεθνής πέτυχε 15 πόντους , κατέβασε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ σε 37 λεπτά! Ο Θοδωρής Παπαλουκάς, στα 3’ που αγωνίστηκε, έμεινε άποντος, χωρίς καμία προσπάθεια προς το καλάθι. Επόμενο παιχνίδι αύριο Παρασκευή (07/06), στις 19:00.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα δυνατά, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι, 21-19. Στην περίοδο, ένα επιμέρους σκορ 17-8 για την Λοκομοτίβ, έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση και οδηγώντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, για το 38-27. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, δίχως όμως αποτέλεσμα (49-38 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πολύτιμη νίκη, με 11 πόντους (69-58), μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά, μένοντας στο κυνήγι του τίτλου!

Ο Νικ Καλάθης μεγάλος πρωταγωνιστής, με 15 πόντους (5/10 δίπ., 1/4 τρίπ., 2/4 β.), 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 37’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Λοκομοτίβ Κούμπαν, ο Ντέρικ Μπράουν με 19 πόντους (9/14 δίπ., 0/1 τρίπ., 1/2 β.) και 8 ριμπάουντ σε 37’ συμμετοχής.

Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεχώρισε, ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ με 16 πόντους (2/9 δίπ., 3/4 τρίπ., 3/4 β.), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 25’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο πρώην “ερυθρόλευκος“, Ζόραν Έρτσεγκ με 8 πόντους και 1 ριμπάουντ, ενώ ο Αντρέι Βορόντσεβιτς πρόσθεσε 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.