Τι κι αν έπαιζε ο δεύτερος του γερμανικού πρωταθλήματος με τον προτελευταίο; Η Λούντβισμπουργκ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Μπρεμερχάβεν, της οποίας επικράτησε με 78-71 (66-66 κ.α.), μετά από παράταση.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και την Μπρεμερχάβεν να έχει ένα ισχνό προβάδισμα (31-32, 20′).

Στην επανάληψη, η Λούντβιγκσμπουργκ ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να προηγηθεί με 51-46 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι και έφτασαν σε μια αγχώδη νίκη, την πέμπτη τους σε έξι παιχνίδια.

Μπρόκμαν και Κότον είχαν από 19 πόντους έκαστος (ο πρώτος έκανε double-double έχοντας επίσης 14 ριμπάουντ), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Σμιθ και Σάικς έχοντας από 16 πόντους έκαστος.