Στο μπάσκετ όλα γίνονται και αυτό το απέδειξε η Καρσίγιακα η οποία αν και έχανε στα τελευταία 20΄ δευτερόλεπτα με τέσσερις πόντους, τελικά κέρδισε την Εφές Ανατολού με 85-86 κάνοντας μπρέικ και ταυτόχρονα το 1-1 στην σειρά των τελικών του Τουρκικού πρωταθλήματος.

Πραγματικά απίστευτη ανατροπή έκανε η Καρσίγιακα η οποία αν και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, στα τελευταία λεπτά φαινόταν ότι έμεινε από δυνάμεις, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 84-80 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όμως τελικά ήταν αυτή που πανηγύρισε την σπουδαία νίκη που την κάνει μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Άγκυρας δεν ήταν άλλως από Ντι Τζέι Ντίξον οποίος πέτυχε 28 πόντους και βάζοντας πολύτιμους πόντους για την ομάδα στην τελευταία περίοδο.

Στην αντίπερα όχθη από την πλευρά της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς ξεχώρισε ο Κρίστς ο οποίος πέτυχε 16 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Στράτος Περπέρογλου ο οποίος σημείωσε 14 πόντους.