Την έκπληξη κατάφερε να πραγματοποιήσει η Μπάγερν Μονάχου αποκλείοντας την Μπάμπεργκ απο τα ημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας, με 77-69!

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς κρατούσε τα ηνία του παιχνιδιού απο το ξεκίνημα της αναμέτρησης καταφέρνοντας να προηγηθεί, με 25-15 στην πρώτη περίοδο και 45-22 στο κλείσιμο του ημιχρόνου (!). Κάπου εκεί οι παίκτες της Μπάμπεργκ θυμήθηκαν να… παίξουν άμυνα και με επιμέρους σκορ 27-12, κατάφεραν να “ψαλιδίσουν” τη διαφορ;a έως το τέλος της 3ης περιόδου (57-49). Με κορυφαίο τον Τζέικομπσεν (20 πόντους), η ομάδα του Κρις Φλέμινγκ, προσπάθησε για την μεγάλη ανατροπή (71-67 στο 38’)…δίχως αποτέλεσμα.

Η Μπάγερν Μονάχου, με κορυφαίους τον Ταϊρίς Ράις (16) και Σεβόν Τρούτμαν (14) κατάφεραν να κρατήσουν την νίκη και την μεγάλη πρόκριση, εναντίον των πρωταθλητών Γερμανίας!