Επιστρέφοντας από το -19 (55-36, 26′), η Γκραν Κανάρια πήρε σπουδαία νίκη-πρόκριση επί της Μπιλμπάο με 81-71 και πλέον βρίσκεται στον τελικό του Copa Del Rey, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του Ρεάλ-Λαμποράλ Κούτσα!

Η Μπιλμπάο ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να έχει τον απόλυτο έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου (46-34, 20′). Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο βρέθηκε στο +19 (55-36) λίγα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως η Γκραν Κανάρια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με σερί 0-12, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 7 στο τέλος του δεκαλέπτου (55-48, 30′), ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο πέρασε μπροστά με 62-64, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα. Από εκεί και μετά, η ομάδα του Αίτο Ρενέσες δεν κοίταξε πίσω της κι έτσι έφτασε σε μια σπουδαία-νίκη πρόκριση, ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Όλιβερ με 18 πόντους, τον οποίο ακολούθησε ο Σαλίν με 12. Από τη Μπιλμπάο, δεν έφταναν οι 20 πόντοι του Χάνα, ενώ ο Γιώργος Μπόγρης είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.