Για τρία δεκάλεπτα (52-43 3η περίοδο) η Μπάνβιτ, είχε στα χέρια της τη νίκη και την μείωση σε 2-1 της σειράς των τελικών στο τουρκικό πρωτάθλημα. Η Γαλατάσαραϊ όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη (19-29 επιμέρους σκορ στην περίοδο)και ειδικά ο πρώην παίκτης του Πανιωνίου (2007) Εντέρ Αρσλάν, όπου με τρίποντη “βόμβα” στο τελευταίο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού, χάρισε την νίκη της ομάδας του, με 72-71! Μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα πλέον οι φιλοξενούμενοι, όπου θα έχουν την ευκαιρία να… “σκουπίσουν” την Μπάνβιτ, την Τετάρτη (12/06) στο 4ο παιχνίδι της σειράς και πάλι εκτός έδρας.

Αναλυτικά, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ για τη νίκη, ολοκληρώνοντας την περίοδο μπροστά στο σκορ, με 24-12. Στο 2ο δεκάλεπτο, η Γαλατάσαραϊ δεν μπόρεσε να βρει τις απαντήσεις και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με διαφορά 12 πόντων (38-26 ημίχρονο). Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, για το 52-43 της 3ης περιόδου.

Η αντεπίθεση της “Γαλατά“, συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, πλησιάζοντας στο τρίποντο (70-67 39’) και στον πόντο (70-69 20’’ πριν το τέλος) με δίποντο του Κάρλος Αρόγιο. Στην συνέχεια, ο Ερντογάν ευστόχησε σε μία από τις δύο προσωπικές βολές, κάνοντας το 71-69, 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού, χάνοντας την ευκαιρία στο να σιγουρέψει τουλάχιστον την παράταση για τις δύο ομάδες.

Ο Εντέρ Αρσλάν, είπε την… τελευταία λέξη για τους φιλοξενούμενους και με εύστοχη τρίποντη “βόμβα” 6” πριν το τέλος της αναμέτρησης, δίνοντας τη μεγάλη νίκη στην Γαλατάσαραϊ, με 72-71, απέχοντας πλέον μία νίκη από το πρωτάθλημα!

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, Εντέρ Αρσλάν είχε 12 πόντους (3/3 δίπ., 2/5 τρίπ.), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 24’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την “Γαλατά“, ο Κάρλος Αρόγιο με 15 πόντους (4/7 δίπ., 1/3 τρίπ., 4/6 β.), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 24’ συμμετοχής.

Από τους παίκτες της Μπάνβιτ ξεχώρισε, ο Τσαρλς Έντουαρντ Ντέιβις με 18 πόντους (7/11 δίπ., 1/1 τρίπ., 1/2 β.), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 35’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Χοσέ Μέχια με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.