Η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε εντός έδρας την Φρανκφούρτη με 97-65 για την πέμπτη αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, φτάνοντας στις πέντε συνεχόμενες νίκες! Η Όλντενμπουργκ πέρασε από την έδρα της Μπαϊρόιτ με 78-65 και συνεχίζει και αυτή αήττητη στο πρωτάθλημα (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο), ενώ η πρωταθλήτρια Μπάμπεργκ πήρε το πρώτο διπλό της σεζόν, κερδίζοντας εύκολα με 86-74 την Μπρεμερχάβεν, η οποία ακόμα δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης μετά από πέντε αγωνιστικές.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, αφού μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ  (32-14 1η περίοδος) και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Στην 2η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, για το 49-29 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες της Φρανκφούρτης αντέδρασαν, μειώνοντας σε 67-53 (3η περίοδος). Σε αυτό το σημείο όμως οι παίκτες της Μπάγερν ανέβασαν και πάλι στροφές και με επιμέρους σκορ 30-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν στην εύκολη νίκη με 32 πόντους διαφορά (97-65).

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ο Χέικο Σάφαρτζικ (2/3 δίπ., 3/4 τρίπ., 2/2 β., 2 ριμπ., 3 ασ.) και ο Μάλκολμ Ντελάνεϊ (4/4 δίπ., 1/5 τρίπ., 4/4 β., 1 ριμπ., 5 ασ.) με 15 πόντους αντίστοιχα. Πολύ καλός και ο Γιασίν Ιντμπίχι με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Για την Φρανκφούρτη ξεχώρισε ο Γιοχάνες Βόιτγκμαν με 13 πόντους (6/9 δίπ., 1/2 β.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 30’ συμμετοχής.

Μπάγερν Μονάχου – Φρανκφούρτη 97-65

Η κατάταξη: Μπάγερν Μονάχου 5-0, Όλντενμπουργκ 4-0*, Βόννη 4-1, Άρτλαντ 4-1, Χάγκεν 3-1*, Λούντβιγκσμπουργκ 3-2, Μπράουνσβαϊγκ 3-2, Μπάμπεργκ 3-2, Ουλμ 3-2, Άλμπα Βερολίνου 2-1**, Μπαϊρότ 2-3, Τρίερ 2-3, Φρανκφούρτη 2-3, Τούμπινγκεν 1-4, Βέχτα 1-4, Μίτελντοϊτσερ 1-4, Βούρζμπουργκ 0-5, Μπρεμερχάβεν 0-5