Εύκολο έργο είχε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Ανδρόρα, επικρατώντας εκτός έδρας με 66-89 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι “μπλαουγκράνα”, μετά το αρχικό 40-47 του πρώτου μέρους, ξεκίνησαν “φουριόζοι” στην επανέναρξη, στέλνοντας την διαφορά στους 18(52-70) με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την τελική έκβαση του αγώνα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 66-89. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Τόμιτς και Ντόελμαν που είχαν από 15 πόντους, με τον Στράτο Περπέρογλου να έχει καλή παρουσία, με 11 πόντους(1/2 δίπ., 3/5 τρίπ.) και 1 ριμπάουντ σε 18 λεπτά συμμετοχής. Ο Σάσα Βαζένκοφ αγωνίστηκε για περίπου 11 λεπτά, μετρώντας 2 πόντους(1/2 δίπ., 0/3 τριπ.) και 2 ριμπάουντ. Απο πλευράς ηττημένων, 10 πόντους σημειώσαν οι Τζέιμς και Μπογκντάνοβιτς. Με αυτή τη νίκη η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή.

Εμφατική εντός έδρας νίκη πέτυχε η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη, συντρίβοντας την Μπιλμπάο με 96-68. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 43-45. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στην επανέναρξη και με επιμέρους σκορ τρίτης πριόδου 28-14 βρέθηκαν στο +12(71-59). Η Μούρθια συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι και στα τελευταία λεπτά του αγώνα, εκτοξεύοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά, με το σκορ να κλείνει τελικά στο 96-68. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, που έιχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Αντέλο με 18 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, 13 πόντους είχε ο Χάνα και 11 ο Ραούλ Λόπεζ.

Στον “εμφύλιο” της Μαδρίτης ανάμεσα σε Εστουδιάντες και Ρεάλ, η “βασίλισσα” αναδείχθηκε νικήτρια επικρατώντας με 80-75 εκτός έδρας επί της πρώτης. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Τζέισι Κάρολ, Σέρχιο Γιουλ και Τρέι Τόμπκινς με 14, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής, η Βαλένθια πήρε το “ντέρμπι των αήττητων” με τη Λαμποράλ Κούτσα, καθώς επιβλήθηκε των Βάσκων με 85-78. Έτσι, η Βαλένθια  έκανε το “πέντε στα πέντε”, όπως και η Μπαρτσελόνα, υποχρεώνοντας παράλληλα τη Λαμποράλ στην πρώτη της ήττα. Κορυφαίος των “νυχτερίδων” ήταν ο Τζάστιν Χάμιλτον με 20 πόντους, με τον Φερνάντο Σαν Εμετέριο να προσθέτει 16 και τους Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και Γιον Στέφανσον να ακολουθούν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, οι 29 πόντοι του Ντάριους Άνταμς δεν στάθηκαν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα της Λαμποράλ Κούτσα. Όσον αφορά στο Γιάννη Μπουρούση, ο Έλληνας σέντερ είχε 8 πόντους (0/1β., 4/6 δίπ., 0/1 τρίπ.), 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 27:37”.