Ασταμάτητη η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει την προέλαση της στο ισπανικό πρωτάθλημα με το εντυπωσιακό ρεκόρ νικών 16-1! Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο νίκησε 90-56 την Γκραν Κανάρια και ισοφάρισε το ρεκόρ της Κάχα (2004) και της Μπαρτσελόνα (2010) που ήταν οι μοναδικές ομάδες με μόλις μία ήττα στον πρώτο γύρο της ACB! Μεγάλη εμφάνιση απ’ τον Ισπανό γκαρντ Σέρτζιο Ροντρίγκεζ με 20 πόντους, 4/4 τριπ. σε 16 λεπτά!

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής, η ουραγός Μανρέσα έφτασε πολύ κοντά να πάρει την νίκη ενάντια στη Κάχα Λαμποράλ αλλά δεν τα κατάφερε. Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Ζαν Τάμπακ με 95-101 στην παράταση που διατήρησε το αήττητό του σερί (9-0) μετά και την πρόσληψη του στον πάγκο της Κάχα!

Σε όλο το παιχνίδι οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ένα καλάθι με την λήξη του παιχνιδιού απ’ τον Άνταμ Χάνγκα οδήγησε  την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί…η σοβαρή Κάχα με ένα σερί 0-11 στο ξεκίνημα δεν είχε κανένα προβλημα να φτάσει στην επικράτηση! Ο Λάμπε για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης για τους φιλοξενούμενους με 23 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Η κατάταξη:

Ρεάλ Μαδρίτης 16-1, Κάχα Λαμποράλ 14-3, Βαλένθια 12-5, Γκραν Κανάρια 12-5, Μπιλμπάο 11-6, Σαραγόσα 10-7, Μπαρτσελόνα 9-8, Εστουντιάντες 9-8, Ομπραντόιρο 9-8, Ουνικάχα 8-9, Χοβεντούτ 8-9, Μούρθια 7-10, Βαγιαδολίδ 7-10, Κανάριας 6-11, Καχασόλ 6-11, Φουενλαμπράδα 4-13, Λαγκούν Άρο 3-14, Μανρέσα 2-15.