Την πέμπτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη VTB League πέτυχε η Ζενίτ ξεπερνώντας το εμπόδιο της Άβτοντορ με 90-74.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένα, με αποτέλεσμα η Άβτοντορ να έχει τον έλεγχο το παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, στην επανάληψη η Ζενίτ ανέβασε την απόδοσή της και επέβαλε πλήρως το ρυθμό της, φτάνοντας εύκολα σε μια ακόμη νίκη και συνεχίζοντας αήττητη την πορεία της στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, οι οποίοι είναι αντίπαλοι του ΠΑΟΚ στο Eurocup, ήταν ο Τίμα με 23 πόντους, ενώ οι Βίκροφ και Λάντρι πρόσθεσαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Άβτοντορ, επίσης αντίπαλο του Δικέφαλου στη διοργάνωση, ξεχώρισε ο Πίτερσον με 19 πόντους, καθώς και οι Μπρουκς και Κάμπελ με 16 έκαστος, ωστόσο δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα.

Κατά πόδας ακολουθεί την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης η Ούνικς, η οποία συνέτριψε με 76-104 τη Βίτα εκτός έδρας βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-1. Κορυφαίος για την αντίπαλο του Άρη στο Eurocup, ήταν ο Λάγκφορντ, ο οποίος “σταμάτησε” στους 36 πόντους (9 ασίστ), ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 7 πόντους (2/4 δίπ., 1/2 τρίπ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 ριμπάουντ και ισάριθμη τάπα σε 21:49”.