Μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε η Μπάμπεργκ, μετά την άνετη νίκη της κόντρα στη Βούρζμπουργκ (80-61) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-34, 20′). Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ξεκίνησε εξίσου δυνατά και με επιμέρους σκορ περιόδου 23-7, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +21 (62-41), “καθαρίζοντας” το παιχνίδι. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για τη Μπάμπεργκ στο πρωτάθλημα και ενδέκατη σε δεκατρείς αγώνες.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τάις με 25 πόντους, ενώ ο Στρέλνιες και ο Ραντόσεβιτς πρόσθεσαν από 10 πόντους έκαστος. Σε ό,τι αφορά τον Νίκο Ζήση, ο διεθνής γκαρντ είχε 4 πόντους (2/2 βολές, 1/4 δίπ., 0/3 τρίπ.), ισάριθμες ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 20:34”.