Πήρε το ντέρμπι η Μπάνβιτ κόντρα στην Μπεσίκτας εκτός έδρας με 67-56 για το τούρκικο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι με αυτή τη νίκη έφτασαν τις 19 σε 21 αγώνες κι είναι πλέον μόνοι πρώτοι εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Φενέρμπαχτσε χθες από την Τόφας.

Η Μπεσίκτας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 6 πόντους (16-10) στην πρώτη περίοδο, χάρη στην πολή καλή άμυνά της. Η δεύτερη περίοδος ανήκε στην Μπάνβιτ, η οποία βρήκε λύσεις επιθετικά και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα χέρια της (29-29).

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δείχνοντας ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν διαφορετική άποψη και με ένα επιμέρους σερί 26-15 στην τέταρτη περίοδο έφτασαν εύκολα στην επικράτηση με 67-56. Κορυφαίος για τους νικητές ο Έντουαρτς Ντέιβις με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής, ενώ από την Μπεσίκτας ξεχώρισε ο Πάτρικ Κρίστοφερ με 12 πόντους.