Η πρωταθλήτρια Γαλλίας Ναντέρ νίκησε εντός έδρας με 94-81 τη Βιλερμπάν, συνεχίζοντας έτσι αήττητη μετά από 5 αγώνες (έχει ένα παιχνίδι περισσότερο). Η γηπεδούχοι που έδειξαν πως έβαλαν στην… άκρη την βαριά ήττα για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας από την Παρτιζάν (25/10, 73-43) είχαν τον έλεγχο από την αρχή και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο.

Οι παίκτες του Πασκάλ Ντοναντιέ μπήκαν καλύτερα στο παρκέ (23-20 1η περίοδος) και κατάφεραν έως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 57-39! Στην επανάληψη, η παίκτες της Βιλερμπάν δεν κατάφεραν να πλησιάσουν και να απειλήσουν τους γηπεδούχους για τη νίκη (76-61 3η περίοδος), παρά μόνο μείωσαν τη διαφορά για το… τιμητικό 94-81.

Για τη Ναντέρ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαρκ Γιουντίτ με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 29’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Τόμας ΝτεΣόν με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 26 λεπτά.

Για τη Βιλερμπάν ο Κρις Ράιτ ήταν πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 21 πόντους και 5 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μάρκο Κέσελ,έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, πετυχαίνοντας 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ αγωνιζόμενος στον αγώνα για 26 λεπτά.

Αντίμπ-Ροάν

Η βαθμολογία: *Ναντέρ 5-0, Ορλεάν 4-0, Σολέ 3-0, Λιμόζ 3-1, *Στρασμπούρ 3-1, Ντιζόν 3-1, Νανσί 2-2, ΛεΜαν 2-2, Ροάν 1-2, Χάβρη 1-3, Σαλόν Σαονέ 1-3, Γκραβελίν 1-3, 1-3, Ορτέζ 1-3, Βιλερμπάν 0-4, Αντίμπ 0-3. *Έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο