Για άλλο ένα παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της, φτάνοντας εύκολα στην εκτός έδρας νίκη επι της Φουενλαμπράδα, με 88-65. Πολύ καλός ο Φώτης Λαμπρόπουλος, στην νίκη της Κανάριας απέναντι στην Ομπραντόριο, με 84-77.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την έκπληξη για ένα δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 21-13. Αυτό ήταν ικανό να “ενεργοποιήσει” την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, η οποία πήγε στο ημίχρονο με διαφορά 8 πόντων (34-42), με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο, 13-29. Από εκεί και πέρα η αναμέτρηση, απέκτησε τυπικό χαρακτήρα με τους Μαδριλένους να κάνουν… ότι θέλουν στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν (48-64 3η περίοδο).

Κορυφαίοι για την Ρεάλ, ο Σέρχιο Γιουλ, με 23 πόντους (4/4 δίπ., 4/6 τρίπ.) και ο Νίκολα Μίροτιτς με 15 πόντους (4/6 δίπ., 1/1 τρίπ.), ενώ από 13 και 11, πρόσθεσαν Ροντρίγκεζ και Ρούντι Φερνάντεθ αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζέιμς με 16 πόντους (7/14 δίπ.)

Ο Φώτης Λαμπρόπουλος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στην σημαντική νίκη της Κανάριας επί της Ομπραντόριο, με 11 πόντους ( 4/6 δίπ., 1/1 τρίπ., 0/2 β., 4 ριμπ., 1 ασίστ) σε 26′ συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, σε όλη την διάρκεια του αγώνα (20-15 1η περίοδο, 44-41 ημίχρονο). Το καλό τρίτο δεκάλεπτο (20-13) έβαλε τις βάσεις για την νίκη, που ανεβάζει την ομάδα του Έλληνα στην 13η θέση, με την Ομπραντόριο να είναι ακριβώς από πάνω, με μία περισσότερη.

Τα αποτελέσματα:
Καχασόλ – Εστουντιάντες 86-78
Μανρέσα – Μπανταλόνα 88-92
Κανάριας – Ομπραντόριο 84-77
Φουενλαμπράδα – Ρεάλ Μαδρίτης 65-88

Η κατάταξη
: Ρεάλ Μαδρίτης 21-1, Κάχα Λαμποράλ 18-4, Μπιλμπάο 14-8, Μπαρτσελόνα 14-8, Βαλένθια 13-9, Γκραν Κανάρια 13-9, Σαραγόσα 13-9, Εστουντιάντες 12-10, Χοβεντούτ 11-11, Μούρθια 10-12, Ομπραντόριο 10-12 Ουνικάχα Μάλαγα 10-12, Κανάριας 9-13, Βαγιαδολίδ 8-14, Καχασόλ 8-14, Φουενλαμπράδα 6-16, Μανρέσα 4-18, Λαγκούν Άρο 4-18.