Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο Last-16 του Eurocup για την αγωνιστική του Κ ομίλου, ο Νικ Καλάθης και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης! Η Λοκομοτίβ Κουμπάν κέρδισε την Καχασόλ με 83-72 και ουσιαστικά την απέκλεισε από τη συνέχεια του δεσμού, ενώ η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης… καπάρωσε την  θέση, συντρίβοντας εντός έδρας την Ζιελόνα Γκόρα με 81-54!

Η Καχασόλ (τελευταία στον Κ όμιλο), ταξίδεψε στη Ρωσία να αντιμετωπίσει την αήττητη Λοκομοτίβ Κουμπάν. Το έργο των Ισπανών απέναντι στην παρέα του Νικ Καλάθη ήταν πολύ δύσκολο, αλλά έως το πρώτο ημίχρονο έδειχναν ικανοί να κάνουν την έκπληξη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, με κορυφαίους τον Λούκα Μπογκντάνοβιτς (15π., 4/6 δίπ., 2/4 τρίπ., 1/1β.) και Τόμας Σατοράνσκι (14π., 4/8 δίπ., 2/2 τρίπ., 5 ασίστ) προηγήθηκαν με 23-15 στην περίοδο και 39-35 στο ημίχρονο! Κάπου εκεί οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν, με σύμμαχο την άμυνα τους, επανέφεραν την τάξη στον αγώνα, κατάφεραν να προηγηθούν με 11 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (63-52) και να βάλουν τις βάσεις για την 4η συνεχόμενη νίκη τους. Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο με τους γηπεδούχους να κρατάνε εύκολα το προβάδισμα και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 83-72.

Καλή εμφάνιση για άλλο ένα παιχνιδι από τον Νικ Καλάθη, με 11 πόντους (5/8 δίπ., 0/2 τρίπ., 1/4 β., 7 ριμπ., 4 ασίστ) σε 38′ συμμετοχής. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ντέρικ Μπράουν, με 20 πόντους (9/9 δίπ., 2/3 β.).

Εύκολο απόγευμα είχε η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης απέναντι στην Ζιελόνα Γκόρα, συντρίβοντας την με 27 πόντους διαφορά. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ουσιαστικά εδραιώνεται στην 2η θέση (3-1 σερί νικών) που οδηγεί στην επόμενη φάση του θεσμού και αφήνει 3ους τους Πολωνούς (1-3 σερί νικών).

Έως την περίοδο άντεξαν οι φιλοξενούμενοι (18-17) στην Ρωσία, αφού με ένα εκπληκτικό σερί 22-7 της Σπαρτάκ στην δέυτερη, δεν κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ (40-25 ημίχρονο). Με όπλο τους τον επιθετικό πλουραλισμό (Ράιτ 17π., Ντραγκίσεβιτς 14π., Κάρτερ 13 π.), οι γηπεδούχοι διεύρυναν κι άλλο την υπεροχή τους (65-43, 3η περίοδος), φτάνοντας έτσι σε μία εύκολη νίκη, με 81-54.

Άλλη μια καλή εμφάνιση για τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, με 11 πόντους ( 4/5 δίπ., 1/1 τρίπ., 7 ριμπ., 1 κοψ.) σε 29′ συμμετοχής. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντέγιαν Μπορόβνιακ με 14 πόντους (7/7 δίπ., 2/3 τρίπ.)

Ελληνική διπλή παρουσία απ’ τον Κ όμιλο και στα προημιτελικά του Eurocup λοιπόν, περιμένωντας την Ούνικς Καζάν (Καϊμακόγλου, Βουγιούκας) και την Μπιλμπάο (Ζήσης, Βασιλειάδης), για να μεγαλώσει η παρέα!