Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με +10 οκτώ περίπου λεπτά πριν το τέλος, ο Άρης υπέστη την ήττα με 81-74 από τους Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης, η οποία είναι η δεύτερη συνεχόμενη στο Basketball Champions League για τους “κίτρινους”. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως έπαθε “μπλακ άουτ” στο τέταρτο δεκάλεπτο (31-19 επιμέρους σκορ υπέρ των γηπεδούχων) και μοιραία γνώρισε την ήττα, “πέφτοντας” στο 4-2.

Κορυφαίος των νικητών, που ανέβηκαν στο 3-3, ήταν ο Γκρέιβς με 20 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Βον (16π.), ο Σιλντς (15π.) και ο Ιμπέκουε (14π.). Από τους Θεσσαλονικείς, πάλεψαν αλλά δεν ήταν αρκετοί ο Τζένκινς (22π., 9 ασ.) και ο Μπάκνερ (15π., 12 ριμπ.).

Το φιλμ

Ο Άρης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 0-7 στο πρώτο δίλεπτο, και παρά την προσωρινή αντίδραση των γηπεδούχων, οι “κίτρινοι” κατάφεραν να φτάσουν σε double score στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (10-20, 10′).

Στη συνέχεια, οι Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης προσπάθησαν εκ νέου να αντιδράσουν, μειώνοντας στους τρεις (21-24, 6:36”) και μολονότι ο Άρης είχε τις απαντήσεις (29-37, 1:10”), το ημίχρονο έκλεισε 34-37 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη, ένα “ρευστό” σκορ ενόψει της επανάληψης.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 39-39  (7:14”), όμως ο Άρης αντέδρασε άμεσα με 0-8 σερί για το 39-47 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου.  Από εκεί και μετά, οι “κίτρινοι” εδραίωσαν το προβάδισμά τους, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με σκορ 50-55 (30′).

Με δύο τρίποντα των Ζάρα και Γιάνκοβιτς, ο Άρης ξέφυγε με 52-62 9′ πριν το τέλος, όμως με αντεπίθεση διαρκείας οι Σκαϊλάινερς κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά με 68-65 στα μισά της τέταρτης περιόδου. Παρόλα αυτά, με δύο τρίποντα του Τζένκινς, οι Θεσσαλονικείς ανέκτησαν το προβάδισμα με 69-71 3′ πριν το τέλος, με τους Γερμανούς να τρέχουν 5-0 σερί και με τρίποντο του Βον να προηγούνται 76-73 1:13” πριν τη λήξη. Με τον Άρη να παραμένει δίχως σκορ και τον Βον να βάζει άλλες δύο βολές οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 78-73 42” πριν το τέλος και εν τέλει κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 34-37, 50-55, 81-74

Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης (Χέρμπερτ): Βον 16(1), Μερτζ, Ιλτζχέφερ, Γκρέιβς 20(3), Ρόμπερτσον 5, Μόρισον 8(9ριμπ.), Ιμπέκβε 14(2), Σιλντς 15, Κίελ 3.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 22(4), Κάμινγκς 6, Ζάρας 7(2), Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 15(12ριμπ.), Γιάνκοβιτς 11(2), Ντραγκίσεβιτς 3.