Ακόμα μία νίκη, δεύτερη σερί, πέτυχε η Κανάριας του Φώτη Λαμπρόπουλου, εντός έδρας επί της Μπανταλόνα με 71-68. Έφτασε έτσι τις 11 και σχεδόν εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία. Ο Έλληνας άσσος είχε θετική παρουσία με 4 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις άμυνες να κυριαρχούν και για τις δύο ομάδες (16-14, 31-30). Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν τη νίκη για να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο στον στόχο τους, που είναι η είσοδος στην οκτάδα και στα πλέι οφ, η Κανάριας όμως είχε διαφορετική άποψη. Με ένα ξέσπασμα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, διαφορά που κράτησαν μέχρι και τη λήξη της τρίτη περιόδου, που βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 11 πόντους (55-44).

Η Μπανταλόνα πλησίασε στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι χωρίς να καταφέρει όμως να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή της, αφού ο Μπλάνκο με τρίποντο έκανε το 71-65 και ουσιαστικά τέλειωσε τον αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σέκουλιτς με 19 πόντους ενώ καθοριστικός ήταν κι ο Μπλάνκο με 8.

Στο άλλο παιχνίδι, στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, κερδίζοντας τη Σαραγόσα εκτός έδρας 84-75 με κορυφαίους τους Μπέγκιτς (20π), Γιουλ (15π) και Ρούντι (13π). Οι φιλοξενούμενοι, με αυτή τη νίκη, έφτασαν τις 24 σε 26 αγωνιστικές στην ACB. Η Σαραγόσα παραμένει στην 7η θέση με 14 νίκες, αφού Μάλαγα και Μπανταλόνα επίσης ηττήθηκαν αυτή την αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι, που σε ακόμα έναν αγώνα είχαν αρκετές διακυμάνσεις στην απόδοσή τους, ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα παίρνοντας μία διαφορά 8 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (13-21), κυρίως χάρη στην καλή τους άμυνα. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κι άρχισαν σιγά σιγά να ροκανίζουν τη διαφορά, ισοφαρίζοντας τον αγώνα ακριβώς με τη λήξη της τρίτης περιόδου σε 59-59.

Στην τέταρτη περίοδο, η Σαραγόσα προηγήθηκε και με τρεις (62-59) κι η έκπληξη φαινόταν κοντά για τους γηπεδούχους, η Ρεάλ όμως με 4 (!) συνεχόμενα τρίποντα από Ρέγιες, Ροντρίγκεθ και Σουάρεθ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει στη νίκη. Η ομάδα του Λάσο προβλημάτισε για ακόμα μία φορά με την απόδοσή της, λίγες μόλις ημέρες πριν τον καθοριστικό αγώνα για την πρώτη θέση στην Ευρωλίγκα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Ρωσία.

Tα αποτελέσματα:
Σαραγόσα – Ρεάλ Μαδρίτης 75-84
Κανάριας – Μπανταλόνα 71-68

Η βαθμολογία σε 26 αγώνες:
Ρεάλ Μαδρίτης 24-2, Κάχα Λαμποράλ 20-6, Μπαρτσελόνα 17-9, Μπιλμπάο 16-10, Βαλένθια 16-10, Γκραν Κανάρια 15-11, Σαραγόσα 14-12, Ουνικάχα 13-13, Χοβεντούτ 13-13, Ομπραντόριο 13-13, Εστουντιάντες 12-14, Μούρθια 11-15, Κανάριας 11-15, Βαγιαδολίδ 10-16, Καχασόλ 9-17, Φουενλαμπράδα 8-18, Λαγκούν Άρο 7-19, Μανρέσα 5-21.